شاخص های مهم اقتصادی گرجستان

By / 12 ماه ago / اقامت, اقتصادی / No Comments
شاخص های مهم اقتصادی گرجستان

شاخص های مهم اقتصادی گرجستان

قبل از سرمایه گذاری در هر کشور لازمه اطلاعاتی درباره شاخص های مهم اقتصادی و همچنین فرصت های سرمایه گذاری  در آن کشور داشته باشیم.در این مقاله شاخص های مهم اقتصادی گرجستان مورد تحلیل قرار گرفته است:

نرخ تورم در گرجستان

نرخ تورم یکی از شاخص های مهم اقتصادی گرجستان و دیگر کشورها است. همکاری این کشور با صندوق بین المللی پول، کنترل عرضه پول ملی از طریق بانک ملی و اجرای سیاستهای صندوق، باعث کنترل تورم در این کشور شده و تا سال ۲۰۰۶ از تک رقمی عبور نکرده است.

تورم به جهت افزایش قیمت گاز وارداتی از روسیه در سال ۲۰۰۶ از تک رقمی کمی رشد نموده و به ۸ درصد رسید. بر اساس گزارش دپارتمان آمار گرجستان در ژانویه ۲۰۰۷ میزان تورم از ۹/ ۸ درصد اعلام شده از سوی نخست وزیر این کشور بالاتر بوده و به ۴/ ۱۰ درصد رسیده است، اما مخالفان دولت معتقدند که میزان واقعی تورم بیش از اینهاست و دپارتمان آمار در همکاری با صندوق بین المللی پول و دولت به صورت تصنعی میزان آن را پایین اعلام میکند.

درآمد سرانه گرجستان

از شاخص های مهم اقتصادی گرجستان درآمد سرانه آن است. از سال ۲۰۰۲ به جهت رونق مجدد اقتصاد این کشور درآمد سرانه این کشور رشد خود را آغاز کرده و از ۶۶۰ دلار در سال ۱۹۹۶ به ۷۲۰ دلار رسیده است. با توجه به اصلاحات اقتصادی انجام شده در این کشور، سرمایه گذاری برای احداث خط لوله باکو تفلیس جیحان، رشد اقتصادی در سالهای ۲۰۰۳ الی ۲۰۰۵ مطلوب بوده و به تبع آن درآمد سرانه نیز رشد داشته است تا جایی که درآمد سرانه مردم این کشور بر حسب قدرت خرید در سال ۲۰۰۷ به ۴۲۰۰ دلار رسیده است.

دستمزد نیروی کار در گرجستان

هر کارگر موقت عادی روزانه بین ۸ الی ۱۲ دلار دستمزد دریافت می کند. دستمزد کارگران متخصص در زمینه های مختلف کارهای ساختمانی بین ۱۰ تا ۲۰ دلار است. به جهت درصد زیاد بیکاری در این کشور، دولت برنامه های متعددی برای توانمند سازی شرکتهای کوچک برای جذب نیروی کار و همچنین آموزش مهارتهای شغلی انجام داده اما هنوز با توجه به درصد بالای بیکاری، کارگر ساده و متخصص به وفور یافت می شود.

نرخ بیکاری در گرجستان

نرخ بیکاری، یک شاخص مهم اقتصادی گرجستان است. جمعیت فعال گرجستان از ابتدای استقلال تا سال ۱۹۹۷ به میزان ۲/ ۲ درصد افزایش یافته است و در حال حاضر ۴/ ۲ میلیون نفر است. درصد بیکاری در سال ۱۹۹۶ به میزان ۸ درصد، سال ۱۹۹۷ برابر ۷/ ۷ درصد، سال ۱۹۹۸ برابر ۳/ ۱۲ درصد و سال ۱۹۹۹ برابر ۱۲/۷ درصد بوده است. این رقم در سال ۲۰۰۰ برابر ۳/ ۱۰ درصد و در سال ۲۰۰۱ برابر ۱۱/۴ درصد و در سال ۲۰۰۲ برابر با ۲/ ۱۳ درصد بوده است.

رشد مطلوب اقتصادی گرجستان در سالهای اخیر منبعث از رشد سرمایه گذاری خارجی در خطوط ترانزیت نفت و گاز و بخش انرژی بوده است، لذا این رشد سرمایه گذاری خارجی و رشد اقتصادی تأثیر مثبتی در کاهش بیکاری نداشته است. از سوی دیگر بر اساس مشاور ه های صندوق بین المللی پول و بانک جهانی خصوصی سازی تأسیسات دولتی، منجر به کاهش فرصت شغلی در بخش دولتی شده، لذا علی رغم رشد اقتصادی خوب که میبایست کاهش بیکاری را نیز به همراه داشته باشد، چنین نشد. در حالی که درصد بیکاری در سال ۱۹۹۷ به میزان ۷/ ۷ درصد بوده بنابر آمار اعلام شده از سوی دپارتمان آمار این کشور در سال ۲۰۰۶ این رقم به ۱/ ۱۲ درصد رسیده است. آمار غیر رسمی حکایت از بیکاری در حدود ۱۸ الی ۲۰ درصد دارد.

تراز حساب سرمایه گرجستان

پس از فروپاشی شوروی سابق و بر مبنای موافقت نامه ای که بین دولت گرجستان و روسیه در سال ۱۹۹۱ منعقد گردید، مقرر شد که ۶/ ۱ درصد از بدهی های شوروی سابق به عهده گرجستان گذاشته شود. ولی بعد طی موافقت نامه دیگری مقرر گردید در ازای صر فنظر گرجستان از ادعای خود نسبت به دارایی های شوروی سابق، مسکو بازپرداخت سهم بدهی های جمهوری گرجستان در زمان شوروی را به عهده بگیرد.

مشکلات و بحرانهای عدیده اقتصادی گرجستان موجب شده است تا این کشور توان پرداخت وامها و کمکهای دریافتی را نداشته باشد. لذا جمع کل بدهی های خارجی این کشور به کشورها و سازمانها و موسسات پولی بین المللی تا پایان نوامبر ۲۰۰۶ ، معادل ۱/۷۸ میلیارد دلار بوده است.

بدهی های خارجی گرجستان

بدهی خارجی به کشورهای دیگر (از شاخص های مهم اقتصادی  گرجستان) به شرح ذیل است: روسیه ۱۴۴ میلیون دلار، اتریش ۹۶ میلیون دلار، ترکیه ۴۳ میلیون دلار، ترکمنستان ۴۳ میلیون دلار، آمریکا ۴۱ میلیون دلار ، قزاقستان ۲۷ میلیون دلار، ارمنستان ۱۸ میلیون دلار، آذربایجان ۱۵ میلیون دلار و کویت ۴ میلیون دلار است. همچنین مبلغ ۸/ ۱۲ میلیون دلار بابت خرید گاز از کشورمان در سالهای ۱۹۹۵ و ۱۹۹۶ به ایران بدهکار است که در آذرماه سال ۱۳۸۱ با سفر وزیر دارایی گرجستان به تهران قرارداد استمهال بین دو کشور به مدت ۲۰ سال به امضاء رسید.

همچنین در جریان برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در اردیبهشت ۱۳۸۴ بر اساس توافق نامه کلوپ پاریس با جمهوری اسلامی ایران، قرارداد استمهال مجدد بدهی این کشور به امضاء رسید و طرف گرجی در حال اجرای تعهدات خود در این خصوص می باشد. بنا بر آمار وزارت دارایی گرجستان تا نوامبر ۲۰۰۶ بدهی گرجستان به کشورمان مبلغ ۴/ ۱۱ میلیون دلار بوده است.

این کشور مبلغ ۱/ ۱ میلیارد دلار به بانک جهانی، اتحادیه اروپا و سایر موسسات پولی و مالی بین المللی بدهکار بوده و ب همیزان ۵۹۳ میلیون دلار نیز به ۱۶ کشور جهان بدهکار است و مبلغ ۹۳ میلیون دلار اعتبار از سوی بانک KFW آلمان و ۳۳ میلیون دلار نیز توسط بانک ترمیم و توسعه اروپا ۱ به این کشور اختصاص یافته است.

 

hassan

The author didn't add any Information to his profile yet.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked. *