اماکن تاریخی باتومی

اماکن تاریخی باتومی

اماکن تاریخی باتومی

وقتی اسم سفر به گرجستان برده می‌شود اولین اسم که به ذهن می‌رسد تفلیس پایتخت آن است اما باتومی شهر ساحلی گرجستان دنیا دیگری است. در باتومی همه چیز هست. باتومی شهری است که هم می‌توان در آن خوش‌گذرانی و زندگی شبانه را تجربه کرد هم می‌توان از بخشی از تاریخ منطقه دیدن و با فرهنگ بومی کشور آشنا شد.در این مطلب قصد کردیم به سراغ اماکن تاریخی باتومی برویم.

فانوس دریایی باتومی

تاریخ ساخت فانوس دریایی از اماکن تاریخی باتومی به زمانی بر می گردد که کشور گرجستان تحت فرمانروایی امپراتوری عثمانی قرار داشت. در سال ۱۸۶۳ بود که اولین فانوس دریایی شهر را در کنار قلعه ای ترکی و در نزدیکی دماغه ساختند. دومین فانوس دریایی هم در سال ۱۸۷۸، زمانی که روس ها و جمهوری شوروی بر منطقه تسلط داشتند، ساخته شد.

فانوس دریایی فعلی، ساختمانی هشت ضلعی و سنگی است که ارتفاعی ۲۱ متری داشته و توسط مهندسی فرانسوی در سال ۱۸۸۱ ساخته شده است. یک سال پس از تکمیل ساختمان این فانوس دریایی، یک دوربین نیز بر بالای آن اضافه شد.

آدرس: گرجستان، باتومی، فانوس دریایی

کلیسای سنت باربارا

سنت باربارا کلیسایی کوچک در مکان بیمارستان سابق ارتش است که ساخت آن در سال ۱۸۸۸ میلادی آغاز شد. دستور ساخت و مدیریت آن به عهده امپراتور اسکندر سوم بود. این کلیسا نیز همانند بسیاری از کلیساهای دیگر در زمان حکومت شوروی تعطیل شد و در نهایت در سال ۱۹۹۷ گشایش یافت.

این کلیسا گرچه کوچک است، اما ارزش بازدید را دارد و دسترسی خوب و موقعیت مناسبش که در نزدیکی پارک ۶ می و دریاچه نوریگلی قرار گرفته، بازدید از آن را راحت تر می کند.

آدرس: گرجستان، باتومی، خیابان روستاولی ۲۶

قلعه گونیو

قلعه گونیو از استحکامات رومی و اماکن تاریخی باتومی و  کشور گرجستان که در نزدیکی دریای سیاه ساخته شده و قدمتی حداقل ۲ هزار ساله دارد. از قدیمی ترین اشاره هایی که به این قلعه شده، در کتاب مورخ یونانی معروف، پلینیوس است. جالب آن که این قلعه در طی تاریخ بسیار دست به دست شده و از حکومتی به حکومت دیگر منتقل شده است. ابتدا توسط رومیان باستان ساخته شده، بعدها به دست امپراتوران بیزانس و روم شرقی افتاده و سپس حاکمان عثمانی آن را تصاحب کردند، تا آن که روسیه و جماهیر شوروی بر کشور گرجستان تسلط یافتند.

مردمان گرجی و بسیاری دیگر اعتقاد دارند که سنت متیوس، یکی از حواریون حضرت مسیح در این مکان دفن شده و عجیب نیست، که چرا این قلعه تاریخی بسیار مورد توجه است. البته شواهد باستانی و تاریخی این ادعا هیچ وقت یافت نشد، چرا که دولت گرجستان هرگونه کنده کاری و حفر را در این منطقه ممنوع اعلام کرده و تا به کنون قدیمی ترین اثرات کشف شده، مربوط به دوران روم باستان می باشد.

قلعه گونیو در نزدیکی شهر باتومی و ۱۵ کیلومتری جنوبی آن قرار گرفته است.

هزینه:

بلیت ورودی: ۳ لاری (حدود ۴ هزار تومان) راهنما: ۱۰ لاری (حدود ۱۴ هزار تومان)

ساعات بازدید: ۱۰ تا ۱۸

آدرس: گرجستان، باتومی

قلعه جیوارا

قلعه جیوارا یکی دیگر از اماکن تاریخی باتومی است که در نزدیکی شهر  و در منطقه ای کوهستانی قرار گرفته است. این قلعه تاریخی در طی قرن های ۵ و ۶ میلادی ساخته شد و در طی قرن های ۸ تا ۱۴ نیز مورد استفاده بود. قلعه جیوارا در واقع به جهت موقعیت حساس و استراتژیکش که بر روی کوه بود و اشراف خوبی که به ناهمواری های اطراف، خصوصا دریای سیاه داشت، بسیار مورد توجه بود.

امروزه بسیاری از دیوارهای قلعه، خصوصا بخش های جنوبی و شمال غربی از بین رفته اند. اما دیوارهای باقی مانده نیز قابل توجهند و ارتفاعی در حدود ۵ تا ۶ متر دارند.

اگر قصد بازدید از این قلعه تاریخی را داشتید، خوب است در طبیعت زیبا و کوهستانی اطراف و دیگر بقایای تاریخی آن نیز گردش کنید.

آدرس: گرجستان، باتومی، تنگ ماچاخلسکوی

کنیسه باتومی

در سال آخر قرن نوردهم بود که جمعی از یهودیان باتومی از امپراتور روسی اجازه گرفتند تا کنیسه ای ( محل اجتماعات دینی یهودیان ) را برای خود در شهر بنا کنند. امپراتور وقت به آن ها اجازه داد و کنیسه باتومی در نهایت در سال ۱۹۰۴ گشایش یافت. البته از آن جا که در دوره حکومت شوروی بسیاری از فعالیت های نذهبی منع شده بودند، این کنیسه یهودی نیز تعطیل شد و به عنوان محلی برای فعالیت سازمان های ورزشی مورد استفاده قرار گرفت.

در سال ۱۹۹۸ میلادی بود که کنیسه بازسازی شده و دوباره با رویکردی مذهبی گشایش یافت.

خوب است بدانید که در حال حاضر این ساختمان، قدیمی ترین کنیسه شهر باتومی می باشد.

آدرس: گرجستان، باتومی، خیابان واژا پشاولا ۳۳

پل ماخونتستی

پل ماخونتستی، پلی تاریخی است که قدمتش به ۱۰۰۰ سال پیش بر می گردد و در نزدیکی شهر باتومی و بر روی رود آچاریستسکالی ساخته شده است. این پل  بزرگ که از جنس سنگ های آتشفشانی است، با پایه ای صخره ای حمایت می شود و در طی قرن های ۹ و ۱۰ میلادی ساخته شده است. اگر به پل ماخونتستی دقت کنید، ردیف هایی سنگی اضافه ای می بینید که نشان از بازسازی پل در مرور زمان دارد. البته نهایتا در سال ۲۰۰۸ این پل به کلی مورد بازسازی و تعمیر قرار گرفت.

برای آن که به بازدید این پل باستانی بروید، باید ۳۰ تا ۵۴ کیلومتر از شهر باتومی فاصله بگیرید و به فضایی روستایی و دل انگیز وارد شوید. مسلما جاذبه های منطقه تنها به پل تاریخی ماخونتستی محدود نمی شود و فرصت آن را دارید تا یک تیر و چند نشان بزنید و از طبیعت دلربای منطقه و خصوصا آبشار زیبای ماخونتستی استفاده کنید.

در ادامه عکسی از این آبشار زیبا می بینید و می توانید برای اطلاعات بیش تر از این آبشار در زیر بخوانید:

آدرس: گرجستان، ۳۰ کیلومتری شهر باتومی

مسجد باتومی

تنها مسجدی که در این شهر خواهید دید، مسجد باتومی است که سال ساختش به قرن نوزدهم میلادی بر می گردد و در نزدیکی ساحل دریای سیاه قرار دارد. از بهترین اماکن تاریخی باتومی مسجد شهر باتومی به همت اصلان بگ که یکی از نجیب زادگان گرجی و مسلمان بود، در سال ۱۸۸۶ بنا شد.

خوب است بدانید که این مسجد را که با نام ارتا جامه (مسجد جامع در میان) می شناسند، چرا که در واقع مسجد ارتا در میان دو مسجد دیگر که امروزه دیگر ندارند، قرار گرفته بود.

با بازدید از مسجد تاریخی باتومی، هم از بنایی تاریخی دیدن کرده اید و هم می توانید دقایقی معنوی را در مسجد متفاوت تجربه کنید. به هنگام بازدید از این مسجد کوچک، دیوارهای آن را که غرق در نقش و نگارهایی به رنگ صورتی، سبز و آبی است خواهید دید.

آدرس: گرجستان، باتومی، خیابان کوتایسی

کلیسای ارمنی

کلیسای ارمنی از امکان تاریخی باتومی در اصل کلیسایی چوبی بود که در سال ۱۸۷۳ ساخته شد. البته چندین سال بعد و در دهه ۱۸۸۰ تخریب شد و جای خود را به کلیسایی سنگی داد. کلیسای جدید با کمک های مالی مردمِ محلی و زیر نظر معماری اتریشی بنا شد. این کلیسا نیز در دوران حکومت شوروی تعطیل شده و با تغییر کاربری، به عنوان آسمان‌نما یا (Planetarium) مورد استفاده قرار گرفت. البته این تغییر کاربری جنبه مثبتی برای کلیسا داشت و آن را از تخریب حفظ کرد.

در سال ۱۹۹۲ میلادی بود که کلیسا را به دانشگاه ایالتی باتومی افزودند و کلیسای ارمنی بازگشایی شد.

آدرس: گرجستان، باتومی، خیابان کنستانتین گامساخوردیا

کلیسای اسقفی مریم مقدس

قطعا زیباترین و البته مهم ترین کلیسای شهر باتومی، کلیسای اسقفی مریم مقدس است که از امکان تاریخی باتومی است و  ارزش آن را دارد که حتی اگر مسیحی و مذهبی نیستید، زمانی را به بازدید از آن اختصاص دهید. کلیسای مریم مقدس مختص مسیحیان ارتدکس بوده و در اوایل دهه ۱۹۰۰ ساخته شده است. برای ساخت و تزئین این کلیسای باشکوه رومی از سبک گوتیک استفاده کرده اند و آن را در نزدیکی ساحل دریای سیاه بنا کردند.

جالب است بدانید که این کلیسا در دوران حکومت شوروی تعطیل شده و به آزمایشگاه ولتاژ بالا بدل شد. البته پس از گذشت سال ها و در سال ۱۹۸۹ میلادی، کلیسا باز شده و به عنوان کلیسایی ارتدکس و گرجی مورد استفاده قرار گرفت.

همان طور که گفته شد امروزه کلیسا را با نام تولد مریم مقدس می شناسند و در سال ۲۰۰۰ نیز معماری مدرن و جدید را به آن اضافه کردند.

+ در کل کلیساهای باتومی در طول روز باز هستند و می توانید از آن ها بازدید کنید. همچنین مراسم مناجات در شنبه ها ساعت ۱۶ و یکشنبه ها ساعت ۹ صبح برگزار می شود.

آدرس: گرجستان، باتومی، خیابان نیکولوز باراتیشویلی

میدان اروپا

محال است به باتومی سفر کنید و چندین و چند بار از این میدان عبور نکنید. میدان اروپا، یکی از بخش های تاریخی و قدیمی شهر است که البته نامش را از واقعه ای معاصر گرفته است. پس از آن که گرجستان رسما جزء اروپا محسوب شد، نام این میدانِ اصلی شهر را میدان اروپا گذاشتند. در وسط میدان، مجسمه ای از مدئا به چشم می خورد که ساخت آن در سال ۲۰۰۷ تکمیل شد و به گونه ای نماد روابط تاریخی گرجستان با اروپا محسوب می شود و یادآوری از رابطه فرهنگی گرجستان با دیگر تمدن های باستانی است.

میدان اروپا که درست در مرکز شهر باتومی قرار دارد، با انواعی از ساختمان های خاص و منحصر به فرد تاریخی و جدید احاطه شده است و قطعا یکی از زیباترین مکان های دیدنی این شهر می باشد. میدان اروپا امروزه یکی از محبوب ترین نقاط برای گردشگران و ساکنین باتومی است که در آن به استراحت می پردازند و می توان برای گذران یک بعدازظهر دوست داشتنی روی آن حساب کرد.

جالب است بدانید که میدان اروپا یکی از اصلی ترین میزبان های کنسرت و اجراهای مشهور موسیقی در باتومی است و البته هر ساله جشن سال نوی شهر در آن برگزار می شود.

آدرس: گرجستان، باتومی

 

کلیسای سنت نیکولاس

کلیسای سنت نیکولاس از اماکن تاریخی باتومی در مرکز این شهر قرار گرفته و با قدمتی بیش از ۱۵۰ سال، یکی از قدیمی ترین کلیساهای باتومی محسوب می شود. خوب است بدانید که ایده ساخت چنین کلیسایی توسط جامعه یونانیان باتومی و با مسئولیت شهردار وقت، ایلیا افرمدی آغاز شد. در طی سال های ۱۸۵۴ بود که افرمدی، شهردار باتومی شد و پروژه ساخت کلیسایی وسیع را کلید زد. در آن زمان که تُرک ها قدرت را در دست داشتند از اقدام شهردار خوششان آمد و به او اجازه دادند که صومعه ای را البته بدون زنگ بسازد. ساخت کلیسا سنت نیکولاس در سال ۱۸۶۵ آغاز شد و پس از اتمام آن، به محلی برای تجمع یونانیان در باتومی بدل شد.

تا پیش از ساخت کلیسای مریم مقدس، این صومعه سنت نیکولاس بود که عنوان کلیسای اسقفی را در دست داشت. معماری جالب توجه و فراز و نشیب های تاریخی کلیسای سنت نیکولاس، دلایل و انگیزه هایی است که آن را به جاذبه ای مورد توجه برای گردشگران بدل می کند.

آدرس: گرجستان، باتومی، خیابان پرناواز مپه ۱۶

Honarvar

The author didn't add any Information to his profile yet.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked. *