گرجستان از نگاهی دیگر

گرجستان از نگاهی دیگر

گرجستان از نگاهی دیگر

معمولا اسم گرجستان که می آید همه در ذهن خود محله های تاریخی، کافه های قدیمی و ساحل دریای سیاه را تصور میکنند. البته اماکن تاریخی، بافت سنتی شهر و ساحل زیبای باتومی جاذبه های دلپذیری هستند اما در این مقاله قصد داریم روی دیگر سکه را به شما نشان بدهیم.  گرجستان از نگاهی دیگر.

اگر به دنبال هیجان و  آرامش توأمان هستید بی شک گرجستان با توجه به فاصله نزدیک و  همچنین ارزان بودن جزو اولویت های شما برای سفر است. البته انکار نمیکنم که در کشور خودمان ایران عزیز جاذبه های بیشماری وجود دارد اما اگر به دنبال تنوع هستید با ما در ادامه همراه باشید.

اسب سواری

از جمله تفریحاتی که می توان در گرجستان انجام داد، اسب سواری در کوه است. در این کشور تعداد زیادی جاده های کوهستانی برای این منظور وجود دارد. اسب های قفقازی برای استقامت و زیبایی شهرت بسیاری دارند.

در پارک ملی «توشتی» (Tusheti) می‌توان در مسیرهایی اسب‌سواری کرد که به قله‌هایی با ارتفاع ۳ هزار متر ختم می‌شوند. مسیرهای باریک کوهستانی که از قدیم مورد استفاده‌ی چوپان‌ها بوده اند، مقصدی جز ارتفاع ندارند.

در طول مسیر از دورافتاده‌ترین روستاهای گرجستان عبور کرده و آبشار و دریاچه‌های متعددی را خواهید دید. می‌توانید در تورهای محلی شرکت کنید و شام را با خانواده‌های چادر نشین صرف کنید. خانواده‌هایی که زمستان را در دشت‌های کم ارتفاع می‌گذرانند و در تابستان به کوه‌های مرتفع کوچ می‌کنند.

رفتینگ

برای کایاک‌سواری یا رفتینگ در گرجستان، گزینه‌های زیادی وجود دارد. چه تازه‌کار باشید و چه حرفه‌ای، مکانی مناسب شما وجود دارد. برای چنین تفریحاتی نیاز نیست راه درازی را طی کنید. کمتر از یک ساعت راه دارید تا به تلاقی رودخانه‌ی «کواری»‌ (Mtkvari) با «آراقوی» (Aragvi) برسید و یک روز یا چند ساعت را وقف قایق سواری یا رفتینگ کنید.

این امکان وجود دارد که در بالای رودخانه سری به قلعه‌ی «آنانوری»‌ (Ananuri) بزنید.

طبیعت گردی و پیاده روی

میخواهید پیاده روی کنید؟ به کوهستان‌های قفقاز سر بزنید. حتما نباید کوهنورد باشید؛ به ویژه بعد از آن‌که پول‌های زیادی خرج شده تا گردشگران عادی هم بتوانند از این کوهستان‌ها دیدن کنند. ۷ مسیر پیاده‌روی به تازگی بازسازی شده و شبکه‌ای از راه‌ها در دست احداث هستند تا پارک‌های ملی گرجستان را به هم متصل کنند.

اگر محدودیت زمانی ندارید، مسیر ۵۸ کیلومتری «مستیا» (Mestia) به «اوشگولی» (Ushguli) را امتحان کنید. این مسیر به منطقه‌ی «سوانتی بالا» (Upper Svaneti) ختم می‌شود. این منطقه از مناطق تحت حفاظت «یونسکو» به حساب می‌آید. در این منطقه شاهد خانه‌های بُرجی خواهید بود. این خانه‌ها در گذشته کاربرد نظامی داشته‌اند ولی امروزه برای سکونت محلی‌ها استفاده می‌شوند. اگر انرژی و وقت کافی دارید، می‌توانید چند ساعتی در جاده‌ای فرعی پیاده‌روی کنید تا به منظره‌ی تماشایی یخچال «چالادی» (Chalaadi) برسید و از تماشای آن لذت ببرید.

یک تابلوی طبیعی دیگر هم برایتان سراغ داریم. در نزدیکی شهر کوچک «استپانس میندا»‌ (Stepantsminda) در منطقه‌ی «ختا تیهانی» (Mtskheta-Mtihani)، در ارتفاع ۲۱۷۰ متری سطح زمین و درست در امتداد کوه «کازبک» (Kazbek) کلیسای تثلیث «گرگتی» (Gergeti) واقع شده است. در کنار این کلیسا که بایستید، احتمالا به ابرهای زیر پای خود سروری خواهید کرد.

پاراگلایدر سواری

گرجستان یکی از کشورهای مناسب برای پالاگلایدر می باشد که علت آن وجود کوه ها، صخره ها و وزش باد مناسب است.

مهم ترین علت شهرت پاراگلایدر در گرجستان آب و هوای مناسب برای داشتن یک پرواز عالی و بی نقص می باشد، همچنین چشم اندازهای بی نظیر این کشور از بالا و ارتفاع شگفتی خاصی دارد که شما را به وجد می آورد.

همچنین «گوداوری» تنها به درد اسکی‌ بازها نمی‌خورد. پاراگلایدر سوارها نیز می‌توانند این منطقه را به فهرست سفر خود اضافه کنند.

تازه‌کارها می‌توانند با یک مربی ماهر پرواز کنند. آن‌ها که جربزه و مهارتش را دارند می‌توانند به تنهایی به آسمان بزنند. در تمام طول سال امکان پاراگلایدر سواری در این ناحیه وجود دارد. می‌توانید زمستان را انتخاب کنید تا از اسکی هم بی نصیب نباشید. اما اگر زیبایی منظره‌ی زیر پایتان اهمیت بیش‌تری دارد، تابستان زمان مناسب‌تری است.

اسکی

کشور خودمان از نظر پیست اسکی کمبودی ندارد. اما شاید به دنبال تنوع هستید و از تجربه‌های جدید بدتان نمی‌آید. در گرجستان ۶ پیست اسکی وجود دارد. در این بین «گوداوری» (Gudauri) بهترین گزینه‌ است. این منطقه بیش‌ از ۵۰ کیلومتر فضا برای اسکی دارد. احتمالا ۵۰ کیلومتر هر سلیقه یا سطحی از حرفه‌ای‌گری را راضی نگه می‌دارد.

بیش‌تر اشکال اسکی، از جمله اسکی شبانه، در «گوداوری»‌ قابل انجام است. فاصله‌ی بین ژانویه تا آوریل – از اوایل دی تا ابتدای اردیبهشت- بهترین زمان برای اسکی در این منطقه است.

سخن آخر

بی شک تجربه این همه تفریح هیجان انگیز نیاز به انرژی زیادی دارد. نگران نباشید غذاهای گرجی نه تنها بسیار مقوی هستند بلکه قیمت آنها هم مناسب است.

شیرینی های گرجی و خاچاپوری که انواع مختلفی هم دارد را میتوانید از  هر محله ای در تفلیس تهیه کنید .

 

Honarvar

The author didn't add any Information to his profile yet.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked. *