شهر روستاوی گرجستان

شهر روستاوی گرجستان

شهر روستاوی گرجستان

در این مطلب قصد معرفی شهر روستاوی گرجستان که امروزه به یکی از مراکز صنعتی این کشور تبدیل شده است را داریم. روستاوی در ۲۰ کیلومتری جنوب شرقی پایتخت گرجستان، در استپ گاردابانی جای گرفته است.

جغرافیای شهر روستاوی

قسمت اصلی شهر، شامل بخش صنعتی، در ساحل چپ رودخانه ی متکواری قرار دارد، در حالی که ساختمان های مسکونی در ساحل راست رود ساخته شده اند. آب و هوای روستاوی و پیرامون آن خشک است با تابستان های داغ و زمستان های نسبتا سرد. متوسط ​​بارندگی سالانه به حدود ۴۰۰ میلیمتر می رسد.

بخش عمده ی کانال گاردابانی در قسمت مرکزی شهر در ساحل چپ رود متکواری قرار دارد. آب کانال نه تنها برای آبیاری، بلکه برای تامین آب مورد نیاز نیروگاه برق حرارتی تفلیس به کار برده می شود که در نزدیک روستاوی ساخته شده است.

روستاوی زادگاه روستاولی

روستاوی چهارمین شهر بزرگ گرجستان است که در سال ۲۰۰۲ جمعیت آن به ۱۳۸۲۰۰ نفر برآورد شده است. روستاوی همچنین زادگاه شاعر حماسه سرای گرجی شوتا روستاولی نیز هست.

شهر روستاوی گرجستان

روستاولی شاعر گرجی/شهر روستاوی گرجستان

علت توسعه روستاوی

توسعه ی این شهر نوین در ارتباط با طرح احداث کارخانه ی ذوب آهن و فولاد روستاوی است که در دشت برهنه ای در کنار ویرانه های شهر قدیمی در سال ۱۹۴۴ میلادی آغاز شد و در سال ۱۹۵۰ کارخانه اولین محصول خود را تولید کرد، دو سال بعد کارخانه نورد آغاز به کار کرد و در سال ۱۹۵۴ کارکنان ذوب آهن گرجستان اولین محصول آهن و ذغال کک خود را عرضه کردند.

شهر روستاوی گرجستان

قلعه قدیمی/شهر روستاوی گرجستان

صنایع و کارخانجات روستاوی

امروزه روستاوی بزرگترین مرکز صنایع سنگین گرجستان است. بیشترین حجم تولید کارخانه ی تولید فولاد و آهن اختصاص به لوله های فولادی بدون درز دارد که به طور گستردهای در صنایع نفت قفقاز جنوبی مورد استفاده قرار می گیرد.

روستاوی شمش های فولادی مورد نیاز کارخانه ی نورد سومقاییت (در آذربایجان) را تامین می کرد. کارخانه ی ذوب فولاد روستاوی همچنین ورق فولاد و سایر استاندارد ها قطعات فولادی را که نقش عمده ای در اقتصاد دارند، تولید می کند.

علاوه بر کارخانه های ذوب آهن، کارخانه های بزرگ شیمیایی نیز در این شهر فعالیت دارند. کارخانه های شیمیایی روستاوی، کود های ازته برای تامین نیاز بخش کشاورزی کشور های قفقاز جنوبی وتعدادی نقاط دیگر تولید می کرد که در سال های پس از استقلال با وجود بحران های سیاسی و اقتصادی تولیدات آن دچار اختلال شده است.

شهر روستاوی گرجستان

کارخانجات/شهر روستاوی گرجستان

تعدادی کارخانه تولید الیاف مصنوعی نیز در این شهر ساخته شده است. کارخانه ی تولید سیمان از ضایعات تولیدات سنگ ترکانی فعالیت دارد. کارخانه ی تولید قطعات بتونی و نیز کارخانه های تولیدات مکانیکی، مهندسی و تجهیزات جرثقیل در این شهر بنا شده است. روستاوی در دوره ی شوروی با بسیاری از نقاط شوروی روابط تولیدی و اقتصادی داشت. نیروی انسانی متخصص شهر از تفلیس تامین می شد.

در آغاز روستاوی مصالح ساختمانی گوناگون و تجهیزات را از تفلیس دریافت می کرد، در حالی که پس از رونق تولیدات صنعتی شهر، روستاوی بسیاری از مواد مصرفی صنایع را تامین کرده و به شهر متخصصان و کارکنان ذوب آهن تبدیل شده و فقط محصولات صنایع سبک و غذایی را در روابط متقابل اقتصادی از شهر تفلیس در یافت می کند.

روستاوی مرکز خرید و فروش خودرو

روستاوی مرکز خرید و فروش خودرو و پسیت رالی گرجستان می باشد.

شهر روستاوی گرجستان

مرکز رالی/شهر روستاوی گرجستان

Honarvar

The author didn't add any Information to his profile yet.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked. *