ارکان اصلی حکومت گرجستان

By / 10 ماه ago / اجتماعی, سیاسی / No Comments
ارکان اصلی حکومت گرجستان

 ارکان اصلی حکومت گرجستان

نوع حکومت گرجستان جمهوری است. ارکان اصلی حکومت گرجستان را پارلمان، ریاست جمهوری و قوه قضاییه تشکیل میدهند.در ادامه به معرفی بیشتر هریک از این نهادها میپردازیم:

پارلمان گرجستان

پارلمان گرجستان، بالاترین مرجع قانونی این کشور به شمار می رود. این پارلمان ۲۳۵ نماینده دارد که با رای مستقیم مردم انتخاب می شوند. قانون اساسی گرجستان در ۲۴ آگوست ۱۹۹۵ ، به تصویب پارلمان رسید و در سالهای ۲۰۰۴ و ۲۰۰۷ در دو نوبت اصلاح گردید. قانوگذاری در گرجستان همانند ایران از طریق ارائه طرح از سوی نمایندگان مجلس و یا ارائه لایحه از سوی دولت انجام م یپذیرد.

رییس جمهور

رئیس جمهور گرجستان، ریاست قوه مجریه و فرماندهی کل قوا را در این کشور برعهده دارد. وی این سمت را با رای مستقیم مردم برای یک دوره چهار ساله به عهده م یگیرد. تمام لوایح و طرحهای تصویب شده در پارلمان گرجستان، پس از امضای رئیس جمهور، جهت اجرا به دستگاه های ذی ربط ابلاغ می شود.

قوه قضاییه

ارکان اصلی سیستم قضایی گرجستان مشتمل بر دادگاه عالی، دادگاه قانون اساسی، دادستانی کل و دادگاه های محلی می باشد.سیستم قضایی گرجستان در دهه گذشته تغییرات قابل توجهی را پشت سر گذاشته و قوانین متعددی در زمین ههای مختلف ب هتصویب رسانده است. قانون اساسی به عنوان اولین و عالی ترین قانون این کشور در آگوست ۱۹۹۵ به تصویب رسیده است.

با اجرای قانون مدنی در ۲۵ نوامبر ۱۹۹۵ گام مهمی در مدرنیزاسیون سیستم حقوقی گرجستان برداشته شده است. این قانون در بردارنده قواعد مربوط به اموال و مالکیت، خانواده و روابط اشخاص است و روابط بخش خصوصی بر پایه برابری انسانها نهاده شده است.

قوه قضائیه گرجستان کاملا مستقل عمل می کند و تنها تابع قانون اساسی است . وظایف ، نحوه تشکیل و فعالیت این قوه توسط قانون اساسی و ارگان های قانونگذاری مشخص می شوند .

شرایط قضات در گرجستان

قضات باید از اتباع گرجستان باشند و دارای ۳۰ سال سن و تحصیلات عالی حقوقی باشند. در ضمن باید بیش از ده سال ، سابقه کار در این زمینه داشته باشند. قضات برای مدت ۱۰ سال انتخاب می شوند.

دادگاه قانون اساسی گرجستان

دادگاه قانون اساسی گرجستان متشکل از ۹ نفر قاضی است . سه نفر آنها توسط رئیس جمهور ، سه نفر توسط پارلمان و سه نفر دیگر توس دادگاه عالی انتخاب می شوند. مدت اتجام وظیفه این قضات نباید کمتر از ۱۰ سال باشد ، دادگاه قانون اساسی ازمیان قضات مذکور ، یک نفر را برای ریاست دادگاه قانون ساسی برای مدت ۵ سال انتخاب می کند. اعضای دادگاه قانون اساسی نباید قبلا به این کار اشتغال داشته باشند.

Honarvar

The author didn't add any Information to his profile yet.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked. *