نیروهای نظامی ناتو در گرجستان

نیروهای نظامی ناتو در گرجستان

نیروهای نظامی ناتو در گرجستان

نیروهای نظامی ناتو در گرجستان مستقر شدند.چهار ناو نظامی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ( ناتو ) روز دوشنبه در بندر پوتی گرجستان واقع در دریای سیاه پهلو گرفت.

مراسم استقبال از ناوگان نظامی ناتو

به گزارش مرکز فرهنگی قفقاز به نقل از پایگاه خبری نیوز گئورگیا ‘ مراسم استقبال از ناوگان نظامی چهار کشور عضو ناتو از جمله ناو’ HMS DUNCAN’ انگلیس ، ‘ TCG GEMLIK ‘ ترکیه ، ‘ BGS DRAZKI ‘ بلغارستان و ‘ RS REGELE FERDINANT ‘ رومانی ، روز دوشنبه با حضور فرمانداری شهر بندری پوتی برگزار شد.ناوگان نظامی ناتو تا ۱۸ می (۲۸ اردیبهشت ) در بندر پوتی خواهند ماند و در تمرینات نظامی همراه با گارد ساحلی گرجستان شرکت خواهد کرد.

بازدید فرمانده نظامی ناتو از گارد ساحلی پوتی

فرماندهان و نمایندگان ناوهای نظامی ناتو در جریان این سفر، از پایگاه گارد ساحلی بازدید و با فرمانده پلیس مرزبانی دیدار خواهند کرد.مایکل آتل فرمانده ناوگروه ناتو طی سخنانی در رابطه استقبال گرم از آنها ابراز قدردانی کرد و گفت : برگزاری تمرینات مشترک ناتو و گرجستان به تقویت روابط دو کشور کمک خواهد کرد.

تاریخچه روابط گرجستان و ناتو

روابط گرجستان و ناتو یک سال بعد از فروپاشی شوروی سابق در سال ۱۹۹۲ میلادی برقرار شده است.گرجستان در سال ۱۹۹۴ میلادی همراه با چند کشور دیگر تازه استقلال یافته به برنامه مشارکت برای صلح ناتو پیوستند.

این کشور، در پی انقلاب مخملی سال ۲۰۰۳ میلادی در راستای تقویت روابط با ناتو اقدام و عضویت در این سازمان را اولویت سیاست خارجی خود اعلام کرد، درخواست دولت تفلیس در اجلاس سران کشورهای عضو ناتو در سال ۲۰۰۸ میلادی در بخارست مورد حمایت قرار گرفت.کمیسیون ناتو –گرجستان در ماه سپتامبر سال ۲۰۰۸ میلادی برای بررسی عضویت این کشور در آینده به ناتو تاسیس شد.

«ینس استولتنبرگ» دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ( ناتو ) به تازگی اعلام کرد؛ گرجستان همه شرایط عضویت در ناتو را دارد و با اجرای الزامات لازم می تواند عضو ناتو شود.در حال حاضر گروههای نظامی گرجستان در عملیات حفاظت صلح ناتو در افغانستان مشارکت دارند.

Honarvar

The author didn't add any Information to his profile yet.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked. *