زمینه های تولید صنعتی گرجستان (بخش اول)

زمینه های تولید صنعتی گرجستان (بخش اول)

زمینه های تولید صنعتی گرجستان

در این مطلب به بررسی زمینه های تولید صنعتی گرجستان خواهیم پرداخت.

خدمات دارویی

در گرجستان انواع داروها تولید و به برخی از کشورهای منطقه مانند ازبکستان، آذربایجان، ارمنستان و … صادر می گردد ارزش این صادرات ۱۵۴میلیون دلار در سال است .

مصرف داخلی دارو حدود ۳۳۸ میلیون دلار در سال ۲۰۱۴ بود که از میزان تنها ۲۳درصد توسط تولید داخلی پوشش داده است. پیش بینی میشود هزینه های مربوط به تامین مواد دارویی افزایش همراه با افزایش درآمد و رشد تولید ناخالص داخلی افزایش یابد.به نظر میرسد حضور بازارهای نوظهور نقطه عطفی برای رشد در بازار دارویی جهان در طول دهه آینده باشد. بنابراین، گرجستان و کشورهای اطراف آن نیز رشد قابل توجهی خواهند داشت.

در گرجستان فرصت های سرمایه گذاری در تولید مواد دارویی، تحقیق و توسعه و آزمایش کلینیکی وجود دارد علاوه بر این، دانش تاریخی و انواع گیاهان دارویی منحصر به فرد در حال رشد در کوههای قفقاز شناسایی شده اند که جز مزیتهای رقابتی سودمند برای سرمایه گذاری در این بخش به حساب می آیند.

زمینه های تولید صنعتی گرجستان

خدمات دارویی/زمینه های تولید صنعتی گرجستان

مواد پلاستیکی

هزینه حمل و نقل مواد پلاستیکی مخصوصا مواد پلاستیکی بسته بندی نسبت به قیمت تولید آن بسیار بالا است و به همین دلیل این مواد معمولا به صورت گسترده بین کشورهای معامله نمیشود. با این حال در سال ۲۰۱۵ واردات مواد پلاستیکی در گرجستان ۲۴۳ میلیون دلار بوده است. میزان مصرف داخلی محصولات پلاستیکی در گرجستان حدود ۳۹۶ میلیون دلار در سال ۲۰۱۴ بود که از این رقم تنها ۳۲درصد توسط تولید داخلی پوشش داده شده است.

با توجه به بازار هدف در حال رشد و سطح بالا از واردات در گرجستان و دیگر کشورهای قفقاز جنوبی ،فرصت قابل توجهی برای سرمایه گذاری در تولید داخلی وجود دارد. مواد اولیه تولید مواد پلاستیکی را می توان از ایران، جمهوری آذربایجان و دیگر کشورهای همسایه به راحتی تامین کرد .

فرصت سرمایه گذاری در تولید مواد بسته بندی پلاستیکی نیز وجود دارد که میتوان آن را جایگزین واردات ۳۰درصدی آن کرد. ظرفیت تولید بهینه ۶ ۵۰۰ تن کالا های پلاستیکی بسته بندی شامل درب ها ی پلاستیکی بطری ، سرپوشها و کلاهکهای پلاستیکی وجود دارد.

میزان واردات و در دسترس بودن مواد اولیه لوله های پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE) با ظرفیت تولید ۴ ۲۰۰ تن در سال ایجاد شده است. مقدار اولیه سرمایه گذاری بهینه برای این بخش ۶ میلیون دلار است.

زمینه های تولید صنعتی گرجستان

مواد پلاستیکی/زمینه های تولید صنعتی گرجستان

فولاد و آلومینیوم

مزیتهای موجود در گرجستان مانند دسترسی گسترده به حمل و نقل زمینی و دریایی، هزینه پایین تولید برق،دسترسی به مواد اولیه و کالای واسطه دستیابی به صنایع بزرگی مانند تولید آلومینیوم و فولاد را آسان ساخته است .

گرجستان دارای معادن منگنز و سنگ معدن مس و فرو آلیاژهای فراوانی است که سالانه حدود ۱۹۵ میلیون دلار از طریق صادرات آن درآمد کسب می کند . علاوه بر این گرجستان و کشورهای همسایه صادرات ضایعات فلزی را نیز انجام میدهد.با این حال گرجستان و کشورهای همسایه همچنان به واردات محصولات آهن و فولاد کامل و نیمه کامل نیازمند هستند.(حدود ۲۹۰ میلیون دلار در سال)

در حال حاضر گرجستان از طریق حمل ونقل دریایی مواد اولیه (آلومینا و بوکسیت) برای تولید آلومینیوم را از غرب (آمریکا، برزیل، جامائیکا و غیره) به آسیای مرکزی انتقال میدهد. پس از فرآیند ذوب، آلومینیوم آماده شده مجددا از طریق گرجستان به اروپا، ترکیه، آمریکا و غیره ارسال میشود. با استفاده از این سیستم حمل ونقل و همچنین تولید برق با هزینه کم، گرجستان می تواند به یک مهره مهم در زنجیره تولید جهانی آلومینیوم تبدیل شود .

تولیدات سطح بالا- تولید آلومینیوم با فرم آلومینا
تولیدات سطح پایین- تولید محصولات آلومینیوم کامل شده و رشته ای مانند قوطی های و سایر مواد بسته بندی، مواد ساخت و ساز، سیم و کابل و غیره .

زمینه های تولید صنعتی گرجستان

فولاد/زمینه های تولید صنعتی گرجستان

عطر و لوازم آرایشی

واردات جهانی عطر و لوازم آرایشی در سال ۲۰۱۴ با رشد ۳/۷ درصد به رقم ۱۱۲ میلیارد دلار رسیده است. همچنین تجارت عطر و لوازم آرایشی از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴رشد سالانه ۶٫۸ درصد را تجربه کرده است . واردات این مواد در کشورهای منطقه قفقاز جنوبی ۲۱۲ میلیون دلار در سال ۲۰۱۴ گزارش شده است که از این مقدار ۵۳ درصد به گرجستان اختصاص داشته است.

سطح تولید لوازم آرایشی در گرجستان و مناطق اطراف آن چندان زیاد نیست و در دسترس بودن مواد اولیه و همچنین سطح بالای مصرف مواد آرایشی موقعیت بسیار مناسبی برای سرمایه گذاری در این بخش را فراهم نموده است .
بعلاوه، گرجستان با صرف هزینه ۲۰۰ میلیون دلاری اقدام به ساخت آزمایشگاه ملی در سال ۲۰۱۱ نموده است،این آزمایشگاه آماده همکاری با بخش های خصوصی در زمینه تحقیق و توسعه و تست محصولات ساخته شده است.

طبق محاسبات اداره KPMG سرمایه گذاری در تولید لوازم آرایشی و بهداشتی در گرجستان با سود ۲۶/۶۵ درصدی امکان پذیراست، این در حالی است که سرمایه گذاری در تولید مواد بهداشتی مربوط به مو سود ۲۰/۴۲ خواهد داشت .

زمینه های تولید صنعتی گرجستان

لوازم آرایشی/زمینه های تولید صنعتی گرجستان

پوشاک و منسوجات

در حال حاضر در گرجستان پوشاک با برندهای معروف جهان، مانندTommy Hilfiger, Zara, Moncler, Marks & Spencer, Koton, Puma, Mexx, Next, George, Miss Etam, Lotto, Per Una, Autograph, Lebek, Hawes & Curtis, Dainese, Primark و غیره تولید میشود .

گرجستان دارای سابقه ای طولانی در تولید پوشاک و نساجی است که قدمت آن به زمان شوروی سابق بر میگردد. در زمان حکومت شوروی سابق در گرجستان پوشاک با کیفیت بالا و از مخلوط ابریشم و پشم تولید میشد، اما پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، بخش نساجی و پوشاک گرجستان به دلیل رکود اقتصادی ورشکسته شد،اما از ابتدای سال ۲۰۰۰ میلادی و پس از سرمایه گذاری ترکیه و حضور کارآفرینان گرجستانی و همچنین نوسازی کارخانه های قدیمی تولید پوشاک با کیفیت در این کشور از سر گرفته شد .

در حال حاضر، بیش از ۲۰۰ شرکت تولید پوشاک (اعم از تولید کنندگان داخلی و خارجی) در گرجستان حضور دارند،که ۹۳درصد از شرکت ها کارگاههای تولیدی کوچک هستند. تقریبا ۹۵درصد از پوشاک تولید شده در گرجستان به ترکیه و یا بازارهای اتحادیه اروپا صادر می شود. در طول سال گذشته، چندین شرکت جدید دیگر نیز تولید برای ارسال به بازارهای جهانی را آغاز کرده اند.

در حال حاضر، بخش پوشاک گرجستان با طیف وسیعی از مزایا و فرصت های سرمایه گذاری مانند نیروی کار بسیار ارزان (حدود ۲۶۵ دلار در هر ماه)، موافقتنامه آزاد تجاری و نزدیکی به بازارهای صادراتی بزرگ از جمله اتحادیه اروپا، ترکیه، روسیه، اوکراین، بلاروس، قزاقستان، و غیره در خدمت سرمایه گذاران می باشد.

 زمینه های تولید صنعتی گرجستان

منسوجات/زمینه های تولید صنعتی گرجستان

Honarvar

The author didn't add any Information to his profile yet.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked. *